Olsztyńskie Centrum Bowlingu
Kręgielnia mieści się w Olsztynie na ulicy Kromera 3, na Starym Mieście. Dla wszystkich chcących zagrać w kręgle udostępniamy 8 torów. Obok każdego toru znajdują się trzy krzesełka. Wejście na tory możliwe jest jedynie w obuwiu wypożyczonym w kręgielni. Wyniki gry wyświetlane są na dwóch ekranach. Do naszej kręgielni zapraszamy dorosłych, ale i dzieci, dla których mamy specjalne kule. Gwarantujemy świetną zabawę dla całej rodziny!
W kręgielni można zakupić napoje i przekąski, które sprawią, że gra w kręgle będzie jeszcze przyjemniejsza.
Chcesz przyjść do Olsztyńskiego Centrum Bowlingu. Zadzwoń i zarezerwuj tor, a potem baw się świetnie!
O grze
Chociaż nie można wskazać dokładnej daty powstania tego sportu, warto wiedzieć, że między rzeczami znalezionymi w jednym z grobowców egipskich, sprzed 5200 lat p.n.e., był zestaw przyborów przypominających kręgle.
Historycy przypuszczają, że już jaskiniowcy mogli uprawiać tę formę sportu, posługując się kamieniami, którymi rzucali w inne kamienie. Możliwe jest również, że gra ta była uprawiana przez starożytnych Rzymian, Fenicjan i Kartagińczyków, choć nie ma na to żadnych dowodów. Wiadomo jednak, że ok. 50 roku p.n.e. - za czasów Juliusza Cezara - ludzie, zamieszkujący alpejskie regiony Italii, uprawiali grę uważaną za prekursora "becce", włoskiej formy znanej po dzień dzisiejszy. O tym, jak bardzo popularna była gra w kręgle lub jej odmiany może świadczyć fakt, że w XIV-wiecznej Anglii, młodzi ludzie porzucali ponoć dla niej nawet łucznictwo. Król Edward III zakazał w końcu uprawiania tego sportu. A jednak kręgle były tak bardzo lubianą formą rozrywki, że w 1455 r. ta tradycyjnie uprawiana na wolnym powietrzu gra, została przeniesiona pod dach, by deszcz nie mógł zakłócać rozrywek. Kręgle trafiły do Ameryki wraz z holenderskimi osadnikami, jako gra w "9 słupków". Legenda głosi, że gra w obecnej formie powstała wtedy, gdy w 1840 r. prawo stanu Connecticut, zabroniło grać w 9 kręgli ze względu na coraz bardziej powszechny, hazardowy charakter tej gry. Aby ominąć ten zakaz, do dotychczasowej liczby kręgli dodano jeszcze jeden - i tak pozostało już do dnia dzisiejszego. Na popularność kręgli wpłynęło wynalezienie w latach 40-tych XX wieku automatu do podnoszenia kręgli po ich strąceniu przez gracza. Urządzenie to zrewolucjonizowało całą "organizację" gry i pozwoliło na jej znaczne usprawnienie. O tym, że kręgle cieszą się wciąż rosnącą popularnością świadczą liczby - według najnowszych szacunków na całym świecie gra w kręgle 150 mln osób.
Proszę czekać